Ve středu 1. března 2017 se v 17,00 hod. zcela zaplnilo hlediště poděbradského kina zvídavým publikem čekajícím na vyprávění Ing. Pavla Kárníka o jeho dvojí cestě do španělského města Santiago de Compostela.
Na první cestu se vydal ze Sevilly na jaře 2015, ale po šesti dnech musel putování ze zdravotních důvodů ukončit. Pokračování se posunulo o celý rok. Navázal tam, kde předchozí rok skončil. Z dvanácti svatojakubských cest, které vedou do Compostely z celé Evropy si vybral Via de la Plata, která měří 1 000 km. Vede z jihu Španělska na sever. První pouť do Compostely vykonal v r. 951 francouzský mnich Le Puy a Pavel Kárník přesně 1 065 let po něm. Celou cestu ušel za 38 dní s jedním dnem volna. Prošel Andalusii, Etramadurou,Kastilii I Leóne a Galicii ve větru, dešti i za slunečního svitu. Průměrný denní výkon 27 km, ale nejdelší denní trasa měřila 50 km Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Cesta je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, poutní knížka, kterou si musí každý vyzvednout na startu se jmenuje credencial, společné noclehárny jsou označeny jako albergue, cesta je značena směrovkami s mušlí hřebenatkou, co si vzít s sebou a na sebe, jak je to se stravováním.
Ročně do Compostely přijde více než 200 000 poutníků, z toho polovina cizinců, mužů je o něco více než žen. Kromě pěšáků lze potkat i cyklisty a dokonce i jezdce na koních. Pak přišly na řadu obrázky, na kterých jsme viděli přírodu krásně zelenou, vyprahlou, kvetoucí krajinu, architektonické památky. Další kapitolu tvořily fotografie poutníků, s kterými se Pavel Kárník cestou seznámil a prožil s nimi část cesty. Ačkoliv byli různého věku a národností nebyl problém se domluvit a v případě potřeby si vzájemně pomoci.
Závěrečné shrnutí , co mu cesta dala a vzala vyznělo jednoznačně v její prospěch. Poznání sebe sama v extrémních podmínkách, kulturní poznání, navázání přátelství, použití cizích jazyků, pohyb v rozmanitém přírodním terénu a další. Na dotazy přítomných zbylo jen pár minut, bohužel. Tak snad příště.