Ráda bych se s vámi podělila o své dojmy z výletu za poznáváním Moravskoslezského kraje pořádaného ve dnech 21.4. - 23.4. 2023 Ing . Kárníkem. Protože jsme se s manželem účastnili takové akce poprvé, tak jsme byli překvapeni bohatým programem, který nás všechny čekal. Také jsme měli štěstí na počasí, protože v letošním celkem chladném jaru, nám dopřálo slunečné a teplé dny. Cesta nám rychle ubíhala při pohledu na zelenou a rozkvetlou přírodu.
První naší zastávkou byla návštěva hradu Helfštýn u obce Týn nad Bečvou. Hrad vznikl ve 14 století a jeho stále mohutné hradby vzbuzují respekt. I když je hrad dnes již zříceninou, jeho zajímavá minulost, kdy ho vlastnilo mnoho majitelů, a mimo jiné se v třicetileté válce ubránil švédskému vojsku, je pro milovníky historie obdivuhodný. Dnes je částečně zrestaurován a stal se centrem uměleckého kovářství, což dokazují vystavená díla v celém areálu hradu. Dále nás čekala Ostrava. Přiznám se, že jsem tam nikdy nebyla, tak mě překvapilo moderní město s mnoha parky. Prohlídli jsme si funkcionalistickou radnici z roku 1930 s její věží, která je s 85,6 m nejvyšší v republice. Výtah nás vyvezl do 51 m a výhled byl velký zážitek. Rozlehlost celé stavby vzbuzuje dojem vládní budovy. A aby toho nebylo málo, ještě jsme stihli výšlap na jedinou hořící haldu jménem Ema, z níž opravdu trochu stoupal dým jako z pekla. No a pak už jen skvělá svíčková, ubytování, a protože den byl úžasný, tak pivko nebo vínko na závěr byla prima tečka.
Druhý den jsme měli opět rozmanitý program. Hornické muzeum na Landeku zaměřené na historii záchranářů v dolech. Zdálo by se, že to zaujme hlavně muže, ale bylo to poučné pro všechny. Potom jsme si nasadili helmy a výtahem nás spustili do dolu E. Urxe. Prohlídková část dolu s průvodcem, který nám vysvětlil, jaká byla a je práce horníků, ukázky vybavení v dole, byla vážně zajímavá. To, že práce horníků byla a je těžká a nebezpečná, ví každý, ale když vidíte přímo místo, kde pracují a za jakých podmínek, tak vás to ohromí. Další zastávka nás zavedla do Karviné. Město vzniklo sloučením obcí Fryštát, Karviná, Darkov, Ráj a Staré město. A v části Fryštát jsme prohlédli zámek stejného jména, jehož historie sahá až do roku 13O5 . V té době vznikl jako dřevěný hrad společně s obcí Fryštát a osud měli v mnohém společný. Nejen rozvoj, ale i požáry, úpadek a střídání majitelů. V průběhu let přestavba v renesanční a později v empírový zámek, který nyní patří městu. Je v něm velmi zajímavá historická expozice šlechtického bydlení. V Karviné se k nám přidala milá paní průvodkyně a zavedla nás do Kostela Povýšení svatého Kříže z roku 1288. Další kostel je českou raritou. Prohlédli jsme si díky paní průvodkyni kostel sv. Petra z Alkantry ,zvaný Šikmý kostel nebo česká Pisa. Stojí v místě, kde byla původní stará Karviná, jejíž historie je složitá a smutná. Výsledkem těžby uhlí je to, že zde zbyl pouze kostel, pod nímž klesla půda o 37 m, a naklonil se jižním směrem. Mohli jsme si sami ověřit, jak na nás působily šikmé stěny kostela. Byl to zvláštní pocit, jako když padáte do strany. A nakonec zajímavého dne jsme ještě zvládli malou procházku po Darkově , kde byly v roce 1867 objeveny léčivé jodové prameny. No a večer jsme pochopitelně sbírali síly do dalšího dne.
Poslední den výletu byla plánována prohlídka Javořických jeskyní, které se nachází poblíž malé vsi Javoříčko. Cesta k jeskyním byla do pěkného kopce, ale stálo to za námahu. Jeskyně byly objeveny v roce 1938 a ještě v tom roce zpřístupněny veřejnosti. V průběhu let byly objevovány další podzemní prostory a my dnes můžeme zažít nádhernou prohlídku krásných jeskyní s různými druhy krápníků. Zajímavý výklad nám průvodce zpestřil tím, že vypnul světla a dopřál nám na chvíli absolutní tmu. Ztratit se tam bych teda nechtěla. Ale příroda je čarodějka a nasvícené jeskyně jsou úžasné. Sice jsme ještě měli v plánu procházku ke hradu Bouzov, ale prohlídka byla delší a čas neúprosný, proto jsme směřovali k domovu.
Musím říct, že celý program výletu byl nejen velmi zajímavý, ale i poučný. Věřím, že se všem líbil tak jako mě s manželem. Děkuji Ing. Kárníkovi za precizní přípravu a organizaci výletu, což jistě není nic snadného. Také děkuji panu řidiči autobusu za bezpečnou jízdu. Těšíme se na další poznávání naší země.