SPAZ Poděbrady SPAZ Poděbrady SPAZ Poděbrady SPAZ Poděbrady SPAZ Poděbrady SPAZ Poděbrady

Zprávy

Občasník č. 20 Vydáno 30/3/2021

Velikonoce letos budou jiné. I tak si je můžeme užít.
Vláda 26/3/2021 rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 11. dubna 2021 včetně. Zároveň do stejného data prodloužila i všechna dosud platná krizová opatření. Počet nemocných postupně klesá, ale rozhodnutí je opatrné, aby se neopakoval předchozí náhlý nárůst.
V tomto občasníku se můžete dočíst o historii sčítání lidu, vyluštit si svoji psychomotoriku, přečíst a podívat se na psychomotoriku z jiného pohledu a nechybí ani velikonoční vtip.

Sčítání lidu
Sčítání lidu v ČR probíhá od 27. března do 9. dubna online. Od 17. dubna do 11. května
můžete poslat sčítací formulář v papírové podobě.
Sčítání lidu existuje stejně dlouho, jako uspořádaná lidská společnost. Odráží v sobě dobu,
kterou mapuje: vyspělost společnosti, ekonomickou situaci v zemi, válečné konflikty, období
morů atd.

Starověk
Nejstarší známé sčítání bylo uskutečněno Babyloňany v roce 3800 př. n. l., tedy skoro před 6000 lety. Záznamy naznačují, že se sčítání opakovalo každých šest nebo sedm let a zahrnovalo nejen informace o počtu lidí a dobytka, ale i o množství másla, medu, mléka, vlny a zeleniny.
Jedno z nejstarších doložených sčítání proběhlo v letech 500 – 499 př. n. l. v armádě Perské říše za účelem přidělení pozemků a placení daní.
Sčítání probíhala i v Maurijské říši v dnešní Indii, což dokládá maurijský ministr Čanaka v díle Artašástra (cca 350 – 283 př. n. l.), které předepisuje sběr statistických údajů o obyvatelstvu, sloužící jako podklad pro státní daňovou politiku.
Bible zmiňuje hned několik sčítání. Kniha Numeri popisuje Bohem přikázané sčítání, které proběhlo v době, když Mojžíš vyváděl Izraelity z Egypta. Později nařídil sčítání lidu král David, což však vyvolalo Boží trest, jelikož bylo sčítání motivováno vojensky a ukazovalo na nedostatek víry v Boha. V Evangeliu podle Lukáše je dáván římský soupis lidu do souvislosti s cestou Josefa a Marie z města Nazareta do Betléma, kde se narodil Ježíš.
V starověkém Římě prováděli sčítání lidu kvůli stanovení daní (viz úřad římského cenzora).
Termín populační census (jak se sčítání také říká) pochází právě ze starého Říma, z latinského výrazu censere neboli odhadovat.
Nejstarší dodnes dochovaný soupis obyvatelstva pochází z Číny z doby Dynastie Chan. Byl pořízen na podzim roku 2 n. l. a podle odborníků je poměrně přesný. V Číně dynastie Chan v té době žilo 59,6 milionů lidí. Další dochovaný soupis pochází rovněž z dynastie Chan, z roku 140, kdy už bylo zapsáno pouze 48 milionů lidí. Tento pozoruhodný demografický úbytek je přisuzován hromadnému stěhování do oblasti dnešní jižní Číny.
Středověká sčítání
Z středověku známe sčítání zaznamenané v knize Domesday Book, které nařídil Vilém I. Dobyvatel v roce 1086, aby mohl správně zdaňovat získanou půdu.
V roce 1183 bylo provedeno sčítání v křižáckém státě Jeruzalémské království, jehož smyslem bylo přesvědčit se o počtu mužů a množství peněz použitelných proti invazi sultána Saladina.
Velmi zajímavou formu sčítání užívali od 15. století po dobytí území Španěly staří Inkové v andské oblasti. Inkové neměli žádný psaný jazyk, ale údaje získané při sčítání, stejně jako jiná číselná i nečíselná data, zaznamenávali pomocí uzlíků na pestrobarevných šňůrkách kipu, vyrobených z bavlny či srsti lamy nebo alpaky.
Novodobá sčítání
První soupis veškerého obyvatelstva s doprovodnými údaji (věk, pohlaví, rodinný stav, zaměstnání) proběhl v letech 1665-6 v Nové Francii (dnešní kanadské provincii Québec).
První celonárodní sčítání proběhlo v roce 1703 na Islandu, následovalo Švédsko 1749, Dánsko 1769, Polsko 1789, USA 1790, Anglie, Wales a Francie 1801.
Rakousko - Uhersko
Pravidelné soupisy obyvatel se začaly provádět od poloviny 18. století. Významným mezníkem v historii sčítání lidu byl 13. říjen 1753, kdy vyšel patent císařovny Marie Terezie o každoročním sčítání. První soupis obyvatel na základě tohoto patentu byl proveden v roce 1754. Bylo to poprvé, kdy se soupis konal současně a jednotně na celém území soustátí.
Původně jej mělo provést duchovenstvo podle farností. Posléze bylo rozhodnuto, že souběžně se uskuteční i sčítání zajišťované vrchností a jeho obsah bude rozšířen o soupis domů a o hospodářskou charakteristiku majitele domu. Vrchnostenské soupisy a soupisy provedené duchovenstvem se neshodovaly – duchovenské seznamy vykazovaly údaje vyšší.
Pro potřeby soupisu v roce 1770 bylo poprvé uloženo očíslovat všechny domy a po konskripci bylo zakázáno měnit příjmení?
Údaje o mužské části populace byly z vojenských důvodů podrobnější. Až patentem z 25. října 1805 bylo nařízeno, aby stejně přesně jako muži byly evidovány i ženy a aby konskripce zahrnovaly i děti už od narození. Hlava rodiny měla za povinnost všechny případné změny (úmrtí, narození atd.) bezodkladně hlásit.
VÍTE, ŽE… v rámci sčítání 1869 se zjišťovala hluchota a slepota a v dalších letech například
i mentální vady?
VÍTE, ŽE… údaje ze sčítání z let 1869 a 1880 se třídily a sumarizovaly ručně? Strojně zpracována byla až část výsledků sčítání z roku 1890. Zpracování sčítání bylo provedeno na děrnoštítkových strojích zn. Hollerith.
VÍTE, ŽE… za vyhýbání se sčítání nebo poskytnutí nepravdivých údajů byl kompetentní úřad oprávněn uložit buď vězení nepřekračující délku čtyř dnů, nebo peněžitou sankci ve výši 1–20 zlatých, jejíž výtěžek připadl fondu pro chudé dané obce?
V Československu
V samostatném Československu proběhla sčítání v letech 1921, 1930 (poprvé zjišťována fertilita žen a minulé bydliště sčítaných), 1950, 1961 (dle trvalého pobytu), 1970, 1980 a 1991.
V roce 1939 proběhlo sčítání v Sudetech obsazených Německou říší.
Víte že. Propagační scénka k sčítání lidu v roce 1950 byla s Janem Werichem v hlavní roli.
V samostatné České republice
V České republice se po osamostatnění konalo první Sčítání lidu, domů a bytů k 1. březnu 2001. Od roku 2001 jsou do sčítání zahrnuti i cizinci s dlouhodobým pobytem.
Sčítání v roce 2011 se konalo k rozhodnému okamžiku půlnoci z pátku 25. na sobotu 26. března 2011.
VÍTE, ŽE… podle výsledků SLDB 1991 mělo 49,9 % osob trvalé bydliště ve stejné obci, v jaké se narodily? Mezi tzv. rodáky mírně převažovali muži (52,1 %). Nejvyšší byl podíl rodáků v jihomoravských okresech (až 60 %), nejnižší v západo- a severočeském pohraničí (okr. Tachov 31,6 %) Některé státy již dnes sčítání neprovádí a údaje získávají z registrů (obyvatelstva, matrik, katastru nemovitostí, plátců daní, ekonomických subjektů, nezaměstnaných, plátců sociálního pojištění či důchodců), například severské státy, Nizozemsko, Rakousko či Slovinsko. Kombinovaný postup využilo v roce 2011, kdy proběhlo sčítání v 73 státech světa, poprvé Německo.

Pokračování úloh z psychomotoriky
Psychomotorika 12 – řešení
sluneční – brýle 1C, jehlové – podpatky 2F, náramkové hodinky 3D , holící – strojek 4G
nylonové – punčochy 5B, tuzemský – rum 6A, nerozlučná – dvojice 7E, rybí –pomazánka,
sloní – kly 9N, jelení - pastva , olivový – olej základní – úkol 12K, symfonická báseň
pitná voda, srdečný pozdrav
Podstatná jména, která lze spojit se třemi danými přídavnými jmény jste určitě našli.
Ve sloupečku pod sebou by měla podstatná jména: průmysl, vtip, voda, vývar, trojúhelník, komnata, nůž, brambory, čokoláda, film.
Krev by se v něm nedořezal – velmi se leknul
Být jako na jehlách – být velmi nervózní, vystrašený
Praštit se přes kapsu – zaplatit dobrovolně vysokou finanční částku
Začít od Adama – začít úplně od začátku
Být na roztrhání – být velmi zaměstnán, nevědět co dříve
Chodí jako tělo bez duše – je velmi smutný
Danajský dar - dar o který jsme nestáli, dar který nám způsobí problémy a potíže
Vysázet peníze na dřevo – okamžitě zaplatit
Vylít vaničku i dítě – neuváženě se rozhodnout a bez rozmyslu vykonat
Plakat na nesprávném hrobě – řešit problém tam, kde nevzniknul
Vytváření slov z písmen slova NELAHOZEVES – žádné písmeno nesmí být použito v daném
slově dvakrát. Doporučuji začít dvěma písmeny, potom třemi atd.
Příklad: ne, ho, ze, es, ves, Hela, lez, les, ves, hon, sen, hlas, lano, len, zvon, lahev, leze......
Přesmyčky mužských a ženských jmen:
Pavlína Horymír Miroslava
Štěpán Elizabet Richard
Zuzana Hedvika Apolena
Drahomíra Vlasta Sabina
Ve slově LAPNEOLA jsem udělal chybu – správně má být LAPNEOA - Apolena
Omlouvám se.

Psychomotorika 13
Spojte následující položky do libovolného příběhu. Dodržujte stanovené pořadí. Čím bude příběh neobvyklejší a překvapivější, tím lépe. Vzniklý útvar může být klidně i veršovaný nebo třeba dialogický. Slova mohou být použita v jakémkoli pádě a čísle.
pírko, slina, nohavice, kost, sláma, kytice, vlasy, vrtulník, lepidlo, slimák
Napište co nejvíce českých křestních jmen začínajících na písmeno A:
Představte si, že prodáváte v pekárně a desetkrát za den tam přijde jistý muž a koupí si pokaždé jen jeden rohlík. Uveďte alespoň pět možných zdůvodnění, proč to dělá.
Vytvořte co nejvíce slov, která končí následovně. Měla by to být podstatná jména v prvním pádě a jednotném čísle:
– KAN -SÍ -NEC
Jak je to správně?
DOVEDE-LI SE PO CELÝ ŽIVOT ZE SMÍCHU SÁM SOBĚ, NEVYJDE ČLOVĚK ZASMÁT
(Seneca)
Doplňte písmeno, které představuje konec prvního slova a zároveň začátek slova druhého:
MRÁ Z IMA
SLO OHA
VOD KÁT
HLA LAŇ
KRA ARO
Vzpomínka na školu: Sestrojte čtverec ABCD když víte, že polovina jeho úhlopříčky měří 4cm!
Následující příklady řešte bez kalkulačky. Výsledky najdětě v tabulce – všemi směry.
1111x 9, 20x20x20, 88x88, 22x222, 1776:4, 3 x 3030, 1010 : 5, 7 x 200, 4994 x 2
5 2 1 3 2 0
4 4 7 7 0 2
8 8 9 9 2 1
8 0 9 0 4 8
4 9 0 0 4 1
9 0 9 0 4 1

Naše tvorba
Psychomotorika
Psychomotorika je ve skutečnosti pohybový program. Cílem pohybu není výkon, ale radost, která následně zlepšuje i psychické funkce. Dalo by se říct, že cílem psychomotorické výchovy je harmonická osobnost z hlediska fyzického, psychického i společenského.
Fyzická oblast je založena na:
 manipulaci s předměty a orientaci v prostředí a prostoru
 ovládání vlastního těla, zlepšení jemné a hrubé motoriky,
 ovládání vlastního těla, zlepšení jemné a hrubé motoriky, budování vlastní identity, zvyšování kreativity.
Lze ji tedy chápat jako výchovu pohybem, kde jde o spontánní prožívání radosti z pohybu.
Psychomotoriku lze provádět velmi hravě, zábavně, nápaditě a promyšleně s využitím různých známých i velmi netradičních pomůcek (například kelímky od jogurtů, noviny, kolíčky na prádlo, nafukovací balonky, provázky, deky, plata od vajíček, různé míčky atd…). Využívají se nejen u dětí, ale i u dospělých a seniorů. Velmi výhodné je pracovat v malém kolektivu, kde se projeví i sociální složka cvičení. Nezbytnou součástí psychomotoriky je trénování paměti. Proto k občasníku jsou přidávána cvičení na bystření hlavy.
Spolek pro aktivní život v Poděbradech ve spolupráci s DDM Symfonie připravil 20 min. shot
cvičení na ukázku. Je to vhodné cvičení pro doma, nenáročné na prostor a zároveň i pro cvičení s dětmi. Potřebujete k tomu: dvoulist z časopisu, dvoulist z novin, dva hrníčky, lepenku, vlašský ořech. Cvičení najdete:
https://youtu.be/funep5FKJSk

Občasník – nepravidelná vydání Spolku pro aktivní život v Poděbradech, redakční rada: Eva Dittrichová, Pavel Kárník (šéfredaktor), Jaroslav Richter (psychomotorika), Sněžana Růžičková, kontakty: karnik.pavel(ZAVINAC)gmail.com, j.richterovi(ZAVINAC)seznam.cz

Pavel Kárník, 13. 4. 2022 (upraveno), 4 čtenáři
Nejnovější komentáře




Odpověď prosím zadejte číslem.

Přidat komentář

K tomuto článku dosud nikdo nenapsal žádný komentář.

Novinky

Náhodné fotky

Pohled do sálu (Výroční členská schůze)

Vltava v mlhovém oparu (Komentovaná vycházka)

Klášter (KURORT OYBÍN)

 

Počet návštěv: 37 634